Each Pool within the Men's and Women's divisions of the OSBA will receive awards in the following categories:
*nominees listed in alphabetical order
Coach of the Year - All coaches were eligible to receive votes
Defensive Player of the Year Nominees:
Women's Pool A | Women's Pool B | Men's Pool A | Men's Pool B |
Achol Akot - Capital Courts | Maya Charles - Louis-Riel | Malakai Ayres-Olson - Victory | Mateus Bailey - PEDSDMD Elite |
Annie Balfe - Lo-Ellen Park |
Skylar Forbes - Scarborough Prep | Nathan Carr - Hodan | Babatunde Durodola - Inspire |
Tanah Becker - Lincoln Prep | Genesis Ghide-Bryant - Fort Erie | Jalik Dunkley-Distant - Orangeville Prep | Timothy Eze - Bill Crothers |
Jada Bediako - Southwest Academy | Sydnee Harris - J. Addison | Toby Ezenwa - Lincoln Prep |
Deven Jiles - Ridley College |
Teniesha Clarke - Niagara Prep | Cyanne John - Bill Crothers | Felix Kossaras - FEIA RED | Owen Kenny - Orangeville Prep Prov. |
Fatima Ibrahim - Royal Crown |
Isabella Karabestos - Excel Hoops | Efeosa Oliogu - USA | Alphonse Muteba - FEIA |
Sumer Lee - King's Christian | Persia Martin-Brown - Redmond | Ibrahim Sacko - J. Addison | Aidan Peters - Toronto Prep |
Taylor Williams - Crestwood | Avery Miller - Caledon | Tyler Spencer - Crestwood | Josiah Roberts - Excel Hoops |
David Simon - Royal Crown | Andre Stinson - Scarborough Prep | ||
Luke Trojanowski - New Horizon | Isaiah Young - Kennedy |
The following Student-Athletes were nominated by their programs for All-Star Consideration:
*nominees listed in alphabetical order by program first, then last name. Voting results will determine MVP, as well as 1st and 2nd team All-Stars for each pool.
Women's Pool A | Women's Pool B | Men's Pool A | Men's Pool B |
Achol Akot - Capital Courts | Paris Alexander - Bill Crothers | Victor Bonsu - Crestwood | Malik Edwards - Bill Crothers |
Cat Garvey - Capital Courts | Carina Fiore - Bill Crothers | Tyler Spencer - Crestwood | Timothy Eze - Bill Crothers |
Bailey Russell - Capital Courts | Cyanne John - Bill Crothers | Theo Stuebe - Crestwood | Noah Khaja - Bill Crothers |
Jessica Wangolo - Capital Courts | Alexandra Pino - Bill Crothers | Bhol Wal - Crestwood | Josiah McKnight - Bill Crothers |
Nyadieng (Nidi) Yiech - Capital Courts | Ella Rees - Bill Crothers | Brayden Jackson - FEIA RED | Fernando De Los Santos - Excel Hoops |
Maya Anderson - Crestwood | Chole Collin - Caledon | Felix Kossaras - FEIA RED | Isaiah Olde-Clarke - Excel Hoops |
Toby Fournier - Crestwood |
Avery Miller - Caledon | Chris Kumu - FEIA RED | Josiah Roberts - Excel Hoops |
Taija Sta Maria - Crestwood | Sydney Shawyer - Caledon | Christian Nitu - FEIA RED | Kyle Stewart - Excel Hoops |
Taylor Williams - Crestwood | Joleen Subido - Caledon | Ishan Sharma - FEIA RED | Nate Bureau - FEIA |
Jasmine Bascoe - King's Christian | Reianne Heart Palarca - Excel Hoops | Kwabena Antwi - Hodan | Alphonse Muteba - FEIA |
Sumer Lee - King's Christian | Isabella Karabestos - Excel Hoops | Tristan Beckford - Hodan | Bashir Ngala - FEIA |
Anastasya Veljovic - King's Christian | Daniella McLean - Excel Hoops | Nathan Carr - Hodan | Ali Sakho - FEIA |
Tanah Becker - Lincoln Prep | Amani Nethersole - Excel Hoops | Jasean Elliott - Hodan | Waqo Tessema - FEIA |
Michala Carter - Lincoln Prep | Lakresha Edwards - Fort Erie | David Popa - Hodan | Dante Censori-Hercules - Inspire |
Taeya Steinauer - Lincoln Prep | Genesis Ghide-Bryant - Fort Erie | Rav Randhawa - J. Addison | Babatunde Durodola - Inspire |
Sophia Urosevic - Lincoln Prep | Keyarah Gregory - Fort Erie | Ibrahim Sacko - J. Addison | Emmanuel Ngo Kana Suzama - Inspire |
Annie Balfe - Lo-Ellen Park | Cearah Parchment - Fort Erie | Nemanja Sarkanovic - J. Addison | Cairo Perry - Inspire |
Bree Bourget - Lo-Ellen Park | Deniya Prawl - Fort Erie | Jacyn Taylor - J. Addison | Jaeden Bynoe - Kennedy |
Taryn Gauthier - Lo-Ellen Park | Sydnee Harris - J. Addison | Jr Brutus - Lincoln Prep | Yashar Greaves Saadat - Kennedy |
Javayah Hope - Lo-Ellen Park | Aniya Lawrence - J. Addison | Chidube Ekwommadu - Lincoln Prep | Andrew Loyuk - Kennedy |
Sidney Skrobot - Lo-Ellen Park | Naomie Mayas-Dottin - J. Addison | Toby Ezenwa - Lincoln Prep | Troy Nekkers - Kennedy |
Teniesha Clarke - Niagara Prep | Nadia Moore - J. Addison | Malik Gibbs - Lincoln Prep | Isaiah Young - Kennedy |
Fatou Diakite - Niagara Prep | Ella Adair - Louis Riel | D'andre Ornsby - Lincoln Prep | Griffin Collinson - Orangeville Prep Prov. |
Corrynn Parker - Niagara Prep | Maya Charles - Louis-Riel | Augustas Brazdeikis - New Horizon |
Owen Kenny -Orangeville Prep Prov. |
Natalie Picton - Niagara Prep | Camille Gaudreault - Louis-Riel | Cameron Brennan- New Horizon | Chris Kerstens - Orangeville Prep Prov. |
Chance Berry - Royal Crown |
Aïcha Hassan - Louis-Riel | Tyson Lama - New Horizon | Jayden Xiao - Orangeville Prep Prov. |
Fatima Ibrahim - Royal Crown | Katrina Renon - Louis-Riel | Dominic Pangonis - New Horizon | Spencer Ahrens - PEDSDMD Elite |
Amaya Robinson - Royal Crown | Jenna Chateau - Redmond | Luke Trojanowski - New Horizon | Mateus Bailey - PEDSDMD Elite |
Caidence Amartey - Southwest Academy | Persia Martin-Brown - Redmond | Matai Baptiste - Orangeville Prep | AJ Ghuman - PEDSDMD Elite |
Jada Bediako - Southwest Academy | Naki Alonzo - Scarborough Prep | Kevin De Kovachich - Orangeville Prep | Gabo Obusan - PEDSDMD Elite |
Nevaeh Ferrera Horne - Southwest Academy | Santianna Davy - Scarborough Prep | Jalik Dunkley-Distant - Orangeville Prep | Kevin Toth - PEDSDMD Elite |
Heidi Smith - Southwest Academy | Skylar Forbes - Scarborough Prep | Dawson Matsell - Orangeville Prep | Deven Jiles - Ridley College |
Keira Spencer - Southwest Academy | Ally Janes Fearon - Scarborough Prep | Ebenezer Ogoh - Orangeville Prep | Demola Oni - Ridley College |
Shannon Neita - Scarborough Prep | Michael Evbagharu - Royal Crown | Jaden Pennicott - Ridley College | |
Hunter Harding - Royal Crown | Kaden Stuckey - Ridley College | ||
David Simon - Royal Crown | Andrew Urosevic - Ridley College | ||
Koat Thomas - Royal Crown | Keyontr Adams - Scarborough Prep | ||
Jahari Williamson - Royal Crown | Chris Emmanuel - Scarborough Prep | ||
Vasean Allette - USA | Uthman Fakih - Scarborough Prep | ||
Yamari Allette - USA | Andre Stinson - Scarborough Prep | ||
Kobe Charles - USA | Owen Wisman - Scarborough Prep | ||
Preston Gayle - USA | Katrell Dos Santos - Toronto Prep | ||
Efeosa Oliogu - USA | Chedson Germinal - Toronto Prep | ||
Malakai Ayres-Olson - Victory | Rasheed Morrison - Toronto Prep | ||
Sean Blake - Victory | Aidan Peters - Toronto Prep | ||
Anderson Cummins - Victory | |||
Ryan Kalambay - Victory | |||
Hensley Ward - Victory |
Once all programs submitted their Nominees, each program submitted 1 vote per program in each category. Any votes submitted for their own program were discarded.
Stay tuned for the results to be published next week, including Academic Achievement Awards.
Tag(s): News